x
B A Ş K E N T
D İ L
K O N U Ş M A

DİKSİYON EĞİTİMİ

Diksiyon Eğitimi

Diksiyon, sesletimin kulağa hoş geldiği, uygun hızda ve yeterli gürlükte, sözcüklerin doğru seçildiği, güzel ve etkili konuşma becerisidir. Biraz daha açacak olursak, ana dilimizin konuşma dili kurallarına uygun, doğru bir telaffuzla ve güçlü bir sesle kulağa hoş gelen, bağlam ile uyumlu vurgu ve tonlamalarla ifademizin güçlendiği bir konuşma becerisidir. Bu yönüyle de hiç şüphesiz sosyal hayatımızın en önemli becerilerinden biridir.
İş hayatımızda, aile çevremizde hatta eşimiz ve çocuklarımızla konuşurken bile konuşmamızın ne kadar sürükleyici ve etkileyici olduğu büyük önem taşır. Nefesi ve sesi güçlü, telaffuzu düzgün ve insanı sürükleyen bir tonlama ile konuşan kişilere hepimiz gıpta ederiz. Onların konuşması bize keyif verir. Diğer taraftan düşünceleri ve konuşmanın içeriği ne kadar doğru olursa olsun düz bir tonda zayıf bir sesle akıcı olmadan yapılan bir konuşmayı dinlemekte zorluk çekeriz. İçeriği ne kadar dolu olursa olsun konuşma kulağa hoş gelen bir niteliğe sahip değilse üzerinde titizlikle durulmuşh düşünceler, ince duygular dinleyiciye aktarılamayacak ve hak ettiği değeri bulamayacaktır. Bu durumu her gün, farklı bağlamlarda yaşayan milyonlarca insan bulunmaktadır.


Dr.Öğr.Üyesi R.Korhan Sezin;
Diksiyon Ve Etkili Konuşmanın Temel Konularından Olan Vokal Hijyeni Anlatıyor.


Eğitim Danışmanımız Dr.Öğr.Üyesi R.Korhan Sezin;

Lisans derecesini ODTÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Yüksek Lisans eğitimini Başkent Üniversitesi Odyoloji ve Konuşma Ses Bozuklukları programında tamamladı. Doktora eğitimini Hacettepe Üniversitesi Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları programında tamamlayan Sezin, 2017 yılında Bilim Doktoru ünvanını almıştır. Kent Üniversitesi’nde Dil ve Konuşma Terapisi bölümünün kurucu başkanlığı rolünü üstlenmiştir. Vokal Mekanizma kitabının yazarı olan ve On Dokuz Mayıs Üniversitesinde öğretim üyesi olan Sezin’in özel çalışma alanları konuşma ve ses bozukluklarıdır. Bu alanlarda akademik çalışmalarda bulunmanın yanı sıra çeşitli proje ve platformlarda seslendirme de yapmaktadır.


Hem eğitim gördüğü hem de ilgi alanı olan konuşma, diksiyon ve iletişimde etkili konuşma konuları üzerine çalışmalar sürdürmekte, dersler vermekte ve yine bu konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.


Online Eğitim Program Akışı

- Diksiyon tanım, kapsam ve temel ilkeler

- Türk Dili Kanunu, konuşma dili kuralları ve ses olayları

- Vokal mekanizma

- Vokal hijyen

- Solunum ve ses egzersizleri

- Artikülasyon ve projeksiyon egzersizleri

- Konuşma prozodisi: vurgu, ton ve durak

- Beden dili ve konuşmayı etkileyen diğer faktörler

- Okuma metinleri üzerinde diksiyon çalışmaları

- Spontan konuşma

example example
Sayfa başı